Левандівка

Як і будь-яка місцевість, що несе одночасно сільську й міську естетику, Левандівка є дуже цікавою і поетичною. Мені не вдалося знайти в мережі задовільну історію цього району, і коментатори можуть в цьому допомогти. Відомо, що до 1939 тут було левандівське летовище, і це дало багатьом вуличкам характерні назви. Найбільш помітною з них є вулиця Повітряна, яку місцеві називають ПовітрЯною. Також поруч є головні залізничні вузли Львова: станція Клепарів, П"ятий парк, львівський двірець і магістральні залізничні розв"язки. Це дає підстави думати, що історія Левандівки, в тому числі, робітничо-залізнична.

Саме залізниця разом із головним вокзалом ізолює Левандівку від решти Львова. Вона оточує район з усіх боків, окрім Білогорщі, яка є фактично на межі міста.

левандівка на мапі


Через багатоколійні артерії, по яких комунікує Львів із зовнішнім залізничним світом, перекинуто два мости-шляхопроводи. Вони є єдиним цивілізованим способом потрапити на Левандівку, якщо не рахувати залізничних переходів. Ці два "гейтвеї" знаходяться на вулицях Сяйво (південні ворота) та Левандівській (східні ворота).

краєвид з мосту на вулиці Сяйво. Вдалині видно Високий Замок і Кайзервальд; зліва вгорі можна розгледіти будівлі головного і приміського вокзалів. Левандівка зліва


краєвид з мосту на вулиці Левандівській. На горизонті житловий масив Рясне. Левандівка знову зліва

Левандівок є дві. Одна з них - це типовий совковий спальний район, що постав в 60-х роках. З типовими п"яти- та дев"ятиповерхівками (з вкрапленнями сталіністських одно- і двоповерхових бараків 50-х років), типовими забитими маршрутками магістральними вулицями, типовими двориками з гойдалками, гопніками і молодими мамами. Ця частина займає південь і захід району, і не дуже відрізняється від Сихова, Збоїщ чи Рясного-2. Про неї не будемо.

вуличка старої Левандівки; вдалині видніється типова спальна забудова

Друга частина, якій я приділю увагу, повністю інша. Вона почала будуватися в 30-х роках минулого століття і складається з одно- і двоповерхових будиночків-особняків, брукованих або грунтових вулиць, старих  декоративних парканів, розвалених поштових скриньок, садочків і городів, еклектичних літніх кухонь та цілої купи різного привабливого мотлоху.

(Фотографування таких районів має свої особливості. На відміну від, скажімо, історичного центру, кожна будівля і кожна річ тут має свого конкретного господаря. І поява підозрілого на вигляд хлопця, який взявся чиюсь власність фіксувати фотоапаратом, не минається тут просто так. Я збився з ліку, скільки разів - із найнесподіваніших місць - з"являлися мешканці чи володарі об"єктів моєї цікавості і виясняли, що відбувається. Оскільки я об"єктивно фотографував чужу приватну власність, а надворі стояла епоха розвинутого рейдерства та правового нігілізму, то я завжди детально і дружньо пояснював, хто я, що фотографую і був готовий показати зроблені фотографії. Варто відзначити, що мешканці ніколи не виявляли агресії і у всьому мені вірили.)

стара Левандівка з супутника. Нижня межа виділеної території - вулиця Повітряна. Світла пляма справа - левандівське озеро, зелена пляма по центру - левандівський парк

Стара Левандівка обмежена Левандівським озером зі сходу, вулицею Повітряною з півдня та вулицею Калнишевсього з заходу. Левандівське озеро і Левандівський парк - приємні й корисні, але цілком невиразні об"єкти.


Усі вулички старої Левандівки беруть початок з вулиці Повітряної - єдиної левандівської вулиці, що може похвалитися бруківкою, церквою (в межах старої частини), рядом кіосків-магазинів, а також клюбом, де на момент візиту автора відбувався якийсь рокерський захід. Ця вулиця - найбільш міська з усіх старих левандівських вуличок (територію багатоповерхівок, нагадаю, ми обминаємо).

початок повітряної; ззаду - левандівська

малоцікавий кусок Повітряної до парку; справа - озеро

повітряна від перетину з вул. Сяйво - починається брук і польська багатоповерхова забудова

нефункціональна поштова скринька на вул. Тісній

ріг Повітряної та Тісної

Ділянки справа і зліва від парку - знову різні. Територія, що розташована правіше від парку, забудована наполовину особняками (або довоєнними, або побудованими зовсім нещодавно), наполовину 2-3-поверховими панельними або цегляними будинками радянського періоду (але без чотирнадцятиповерхових монстрів). Як і по всій старій Левандівці, будинки і садиби тонуть в зелені та спокої, а лабіринт проходів між наділами та вуличками - немов із дитячого казкового фільму.


початок вул. Папоротної

частина вул. Алмазної
вул. Ганкевича

вул. Озерна
вул. Машиністів

вул. Олесницького. Парк уже справа

вид з вул. Кузнярівки на Кортумову гору

кінець вул. Кузнярівка і східний рубіж Левандівки. Попереду - залізнична станція Клепарів

На півночі стару Левандівку обмежує невелика лісосмуга і звалище, від якого до Повітряної простягаються довгі, вузенькі й дуже часті вулички. Це ділянка зліва від парку, куди місто не змогло добратися через неймовірну тисняву. Відстань між вуличками - яких 30-40 метрів, між ними ледве вміщаються старенькі особняки і присадибні ділянки.


вул. Немирівська

вул. Пропелерна

прямо між хатами розмістився крихітний цвинтар - приблизно 100х30 м

хрести підступають прямо під подвір"я
два дерев"яних будинки - справжня рідкість у Львові

вул. Загорода

Левандівка у знаках та вивісках...

на головну